"Enter"a basıp içeriğe geçin

95 ve 98 daki “CON CON”‘u Hatırlayan Kaç Kişi Kaldık?

98′li yıllardı sanırım. Mirc kullanıyorduk o zamanlar 🙂 İnternet birçok kişi için Mirc’den ibaretti 🙂 Sohbet kanallarında millete şu komutu yaz şöyle olacak diye yazı yazardık.

/con/con

Adamın ekranında mavi ekran belirir ve bilgisayarı kilitlenirdi 🙂 İşte Windows 98 zamanında kalma ufak bir Windows hatası. Bu komutu Mirc ekranında yazanın PC kilitlenir ve mavi ekran alırdı. Sadece bununlada kalmazdık.

Birde Web üzerinde yapardık bu işi. Internet Explorer sağolsun en büyük yardımcımızdı. O zamanlar .8m.com ‘lu sitelerimize bir bağlantı adresi eklerdik. Bağlantı linkini “C:\CON\CON” olarak yapardık. Ziyaretçiler o linke tıkladığı zaman mavi ekran gelir ve bilgisayarları kilitlenirdi.

Bu işi biraz abartanlarda vardı tabiki 🙂 Mirc içerisine

ON 1:START: {
/con/con
HALT
}

Komutunu girerlerdi ve akabinde bu Mirc’i kullananlar çatır çatır mavi ekranla şok olurdu. Tabi birde bunun virüsünü yazanlar vardı.

Registry kayıtlarına “HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\exefileshell\ open command” anahtarı üstünde anahtar verisini C:\con “%1” %* şeklinde değiştirip milletin her EXE dosyası çalıştırdığında çatır çatır PC’lerinin kilitlenmesini sağlarlardı 🙂 Tabi Win 98 ve Win 95 için geçerliydi…

Şimdi Virüsler nasıl ortaya çıkıyor anlamışsınızdır. 🙂 Hadi size bol Con Con’lu günler dilerim…

Bu Nostajili ve bir okadarda Keyifli Yazı için Teakolik‘e teşşekkürler 🙂

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.