"Enter"a basıp içeriğe geçin

Firefox’ta resimleri gerçek renkleriyle görme

Ekran kalibrasyonu ayarlanmış olsa da, web tarayıcısı nedense yüklenen fotoğrafları asıl renkleriyle görüntülemiyor.


Çoğu web tarayıcısı renk yönetimini desteklemiyor. Profile entegre edilmiş bir resmi açtığınızda, profil bozulmuş oluyor ve renkler RGB renk skalasında görüntüleniyor. Böylelikle resim muhtemelen soluk görünüyor, en kötü durumda ise yanlış renklerle görüntüleniyor. Tek istisna Apple’ın Safari’si ile Firefox 3.0 sürümü. Her iki tarayıcı da renk profillerini okuyaokuyabiliyor. Ancak Firefox’ta renk yönetimini etkinleştirmeniz gerekiyor.

FIREFOX 3.5: Web tarayıcısının son sürümünde bu işlem biraz değişti. Renk yönetimini etkinleştirmek için yine adres çubuğuna »about:config« yazıp [ENTER]’a basın. Listede »gfx.color_management.mode« değerini bulun. Değere çift tıklayın ve düzenleme penceresinde tamsayı değerini »1«e getirin. Değişikliği etkinleştirmek için tarayıcıyı yeniden başlatın.

FIREFOX 3.0: Adres çubuğuna »about:config« yazın ve [Enter]’a basın. Çubukta »gfx.color_ management.enabled« girdisini arayın. Bunu yaparken »filtre« kullanabilirsiniz: İlk üç harfi (“gfx«) yazdığınızda Firefox, listeyi birkaç girdiye indirgeyecek. Aradığınız girdiye sağ tıklayıp »Convert(değeri değiştir)«i seçin. Bu şekilde değer doğru ayarlanacak. Tarayıcınızı yeniden başlattığınızda ayarlar etkinleşecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.